top of page

New York Studio School (sanat eğitimi), Şikago Üniversitesi (master-siyaset bilmi), Mimar Sinan Üniversitesi (doktora).

1991-2001yıllarında New York’ta çalışmalarını sürdürdü.     

Sanatçı kitapları, multimedia yerleştirmeler, video ve resimlerinde kimlik, göç, kültürel konuları ele alır.            

GÜNCEL
Onlar
Hafıza kartı, detay
Namus 2
Koso ve serigrafi
What is a Turk?
Kim Kimdir?
Artemis I, Ephesus
Children of Paradise, detay
Manuscript 1994
2012
LoveBook  (enstalasyon İstanbul Mod
Farewell My Homeland
OUR COURSES

İpek Duben "Onlar"

İlkokula başladığımda Türkçe bilmiyordum. İlkokul 1’den 5’e kadar Türkçe öğrenmekle geçiyor oradaki çocukların hayatı… Dili algılıyorsunuz, ondan sonra derslere geçiyorsunuz.”

SON RÖPORTJALAR / HABERLER

Yayın Tarihi Mayıs 5, 2015

İpek Duben’in, Türkiye’de “öteki”lere bakış ve “öteki”nin ötekiler algısı üzerine çok kanallı video enstalasyonu Onlar, farklı etnik kökenleri, dilleri, inançları ve cinsel yönelimleri olan 24 kişinin anlatılarını bir araya getiriyor.

Kürtler, Aleviler, Zazalar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Romanlar, LGBT bireyler ve başörtülü kadınlar ile aile içi şiddete maruz kalan kadınların da aralarında olduğu bu kişiler, hikayelerini sergi mekanında izleyiciye ve aynı zamanda birbirlerine aktarıyor.

Yayın tarihi - Nisan 28, 2015 Fotoğraf: Mustafa Hazneci

İpek Duben, SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun, “Onlar” sergisi basın buluşmasından bir kare

 

Ticari endişelerden uzak, bağımsız ve yaratıcı bir üretim sahasının gelişimine destek olmak amacıyla yola çıkan Merdiven, programına, İpek Duben’in uzun bir aradan sonra ilk kez izleyiciyle buluşan “LoveGame” enstalasyonuyla başlıyor. Organik bağı olan coğrafi ve toplumsal zeminin üzerine inşa edilmiş yenilikçi, aykırı ve duyarlı her türden sesin duyulmasını sağlamayı hedefleyen mekân, hem içeriği hem ifade biçimiyle yıllara meydan okuyan bu çalışmaya yeniden hayat veriyor.

 

Merdiven, ismini aldığı ikonik renkli merdivenlerin hemen yanında, Meclis-i Mebusan Caddesi No:31 Fındıklı adresinde, 15 Aralık’a dek sanatseverleri bu “oyun”a çağırıyor. 

Ticari endişelerden uzak, bağımsız ve yaratıcı bir üretim sahasının gelişimine destek olmak amacıyla yola çıkan Merdiven, programına, İpek Duben’in uzun bir aradan sonra ilk kez izleyiciyle buluşan “LoveGame” enstalasyonuyla başlıyor.

Basamakları tırmanırken kaçınılmaz olan dönüşümün kilometre taşlarına, geldiği noktaya, varacağı hedefe, deneysel ve gelişime açık bir duruşla projeksiyon tutan Merdiven, ismini aldığı ikonik renkli merdivenlerin hemen yanında, Meclis-i Mebusan Caddesi No:31 Fındıklı adresinde sanatseverleri bekliyor. 

Yayın tarihi - 19 Kasım 2017 Pazar HaberTürk Kültür Sanat

Salıpazarı’nın rengârenk merdivenlerinden çıktığınızda sürpriz bir mekân karşılıyor artık sizi: Merdiven Art Space. Açılışı, kavramsal sanatın öncü isimlerinden İpek Duben’in LOVEGAME’i ile yaptılar. Terk edilmiş ‘casino’nun hikâyesini Duben’den dinledik

 

bottom of page